TATRY
Tatry Słowackie to bez wątpienia piękny kawałek świata. Wybierając się jednak w góry nie należy lekceważyć natury. Dla tego przed wybraniem się w Tatry Słowackie należy zaopatrzyć się w odpowiednie wyposażenie. Całe Tatry objęte są ochroną.

W okresie od 31 października do 15 czerwca szlaki turystyczne są zamknięte dla zwiedzających. Zarówno zimą jak i wiosną zamknięte są te szlaki, które znajdują się powyżej schronisk. Niemożliwe wiec będzie dojście szlakami do chaty Przy Popradzkim Stawie, do Chaty Zbójnickiej czy Chaty Przy Zielonym Stawie. W tym okresie wszystkie chaty w Tatrach Zachodnich są również zamknięte, co jest oznakowane na specjalnych tablicach znajdujących się w terenie.

Zakazu poruszania się po szlakach nie należy lekceważyć. Tatry Słowackie są na tyle niebezpieczne, że można z nich już nigdy o własnych siłach w wymienionym terminie nie wrócić. Łamanie zakazu skutkuje otrzymaniem w najlepszym wypadku mandatu.

Tatry Słowackie są zamieszkiwane nie tylko przez duże ssaki i ptaki. Jednym z ciekawszych środowisk fauny tatrzańskiej jest woda. Najczęściej spotykane ryby w części górskiej to pstrągi, natomiast w strefie podgórskiej - lipienie. Najbardziej znaną rybą na tym terenie jest pstrąg potokowy (odmiana tatrzańska). Licznie występują też głowacze.

Środowisko górskie przyciągnęło też gatunki napływowe, które na dobre zadomowiły się w Tatrach: pstrąg tęczowy i źródlany. Wodne środowisko w górach okazało się także atrakcyjne dla płazów. Tatry Słowackie mają wiele stawów, w których mają one doskonałe warunki do życia. Stąd też można tu spotkać np. salamandrę plamistą.

Tatry Słowackie są bardzo dobrym miejscem do obserwowania ptaków. Bez problemu można tu spotkać takie gatunki, jak kaczka krzyżówka, głowienka czy łyska oraz sroka rudzika, sikorka bogatka i raniuszka. Ptaki te żyją w nadbrzeżnych krzewach, natomiast na polach swoje gniazda zakłada skowronek i czajka.

Tatry Słowackie są także obszarem, na którym gnieździ się kilka par orłów przednich. Aby spotkać te królewskie ptaki krążące na tle nieba trzeba mieć odrobinę szczęścia.

W Tatrach żyją też świstaki - są one najbardziej charakterystycznymi przedstawicielami gryzoni tatrzańskich. Pamiętają jednocześnie epokę lodowcową, i stanowią podgatunek właściwy tylko temu terenowi.

Źródło: www.tatry.info