Małe potoki utworzyły na przestrzeni tysięcy lat piękne wąwozy z wodospadami. Na płaskowyżach znajduje się niemało tworów krasowych, natomiast w bezpośrednim sąsiedztwie Parku położonych jest wiele miejscowości, które kryją liczne zabytki, jak na przykład Spissky Stvrtok, oraz kilka centrów turystycznych, jak na przykład Podlesok czy Klastorisko.
Słowacki Raj leży dokładniej w obszarze górnego biegu rzek Hornad i Hnilec. Na północ od Słowackiego Raju znajduje się kotlina Hornadu, a na zachodzie znajdują się Niskie Tatry. Otulina Parku ma 130 km kwadratowych, natomiast sam Park prawie 200.
Słowacki Raj kryje w sobie wiele ciekawych i wartych zobaczenia miejsc i wartych przejścia szlaków, jednakże najbardziej polecić można przejście szlakiem wzdłuż przełomu Hornadu z Cingova do Podlesoka, na którym nie da się nie natrafić na wiszące mosty. Jest to niewątpliwa atrakcja, którą obowiązkowo spotkamy na swojej drodze, ponieważ na szlaku trzeba rzekę Hornad przekroczyć kilka razy. W niektórych miejscach szlak poprowadzony jest po pionowych skałach bezpośrednio nad nurtem Hornadu, po których można przejść jedynie dzięki stalowym łańcuchom i stopniom.
Inną niewątpliwą atrakcją, którą kryje Słowacki Raj, są szlaki, które poprowadzono wąwozami potoków "rośliny". Szlaki te wiodą jedynie pod górę (czyli są jednokierunkowe). W niektórych miejscach trzeba iść korytem potoku, natomiast poziom atrakcji tych szlaków zależy od poziomu wody w potoku. Strome progi skalne pokonuje się po drabinach, których długość przekracza nieraz nawet 10 metrów.
Słowacki Raj w swoim najwyższym punkcie ma wysokość 1546 m n.p.m (Predna Hola), natomiast w najniższym 470 m. n.p.m. (Spiska Nowa Wieś). Najdłuższy wąwóz w tym Parku Narodowym liczy sobie aż 11.7 kilometra długości (Przełom Hornadu). Najdłuższą jaskinią jest Jaskinia Stratenska - cały system ma ponad 20 km długości.
Źródło: www.slovenskyraj.sk